Drenowanie gminnej kasy trwa

Sesja Rady Gminy Koszyce 11 maja 2018 – w skrócie.

Sala widowiskowa.
Wójt podczas sesji rady gminy triumfalnie ogłosił, że salę widowiskową przy Szkole Muzycznej  wybuduje  firma SAMSON z Niedomic k/Tarnowa. Jest tylko mały szkopuł. Zamiast za 2 mln 700 tys zł, zrobi to za 4 mln zł. Wprawdzie wpłynęła tylko 1 oferta i przetarg można unieważnić, ale w jego najgłębszym przekonaniu już lepszej oferty nie będzie.
– Czy ktoś z Państwa radnych chciałby zabrać głos ? – zapytał przewodniczący rady.
Cisza. Blady strach.
– No to głosujemy. Kto jest za ?
Błyskawicznie jak na komendę 14 łapek powędrowało w górę (radny opozycji Marian Stokłosa nie brał udziału w posiedzeniu sesji).
– Kto jest przeciw nie widze. Kto sie wstrzymał nie widze.
Przypomnijmy. Na budowę sali widowiskowej wójt zagrabił już pieniądze z Budżetu Obywatelskiego mieszkańców 17 sołectw naszej gminy. A na sesji rady gminy potrzebował tylko 3 minut, aby wyrwać brakujące 1 mln 300 tys. zł.

Pomnik.
Kolejne 2 minuty i przy milczącej zgodzie 14 radnych (albo raczej bezradnych) z kasy mieszkańców wypływa 100 tys. zł dla kontrowersyjnego twórcy pomników na skalę hurtową prof Czesława Dźwigaja. Bez konsultacji z mieszkańcami, bez ogłaszania konkursu, panowie dobili targu już jesienią ub roku. Fundamenty pod pomnik w pośpiechu wykonuje lokalna firma specjalizująca się w zleceniach bezprzetargowych od wójta.

Strefa gospodarcza w Koszycach sprzedana.

Tajemniczy producent okien kupił 9 ha koszyckiej strefy gospodarczej za 1,2 mln zł. Lepiej się nie dało – powiedział wójt na posiedzeniu komisji rady gminy. I dumnie ogłosił, że ogrodzenie, oświetlenie i drogi wewnętrzne strefy pozostają własnością gminy. Aktu sprzedaży nie odczytał, bo ma 18 stron, a radnym przecież spieszno do domu. Jest tylko mały szkopuł. Nabywca wkrótce zostanie właścicielem dróg wewnętrznych, ogrodzenia i oświetlenia strefy, bo ma zapewnione w umowie prawo pierwokupu. I wtedy tylko ostatni zgasi światło.. i po strefie. Taka ukryta sprzedaż na raty strefy gospodarczej, która kosztowała nas mieszkańców około 5 mln zł + dofinansowanie z UE.

Okręgi wyborcze.
Państwowa Komisja Wyborcza nakazała Radzie Gminy Koszyce ponowne ustalenie okręgów wyborczych w gminie Koszyce zgodnie z przepisami, a nie według pokrętnych propozycji wójta.
Po wprowadzonych zmianach Biskupice bedą tworzyć 1 okręg wyborczy z Książnicami Małymi, a Piotrowice i Rachwałowice 2 samodzielne okręgi. Opozycja zapowiada dalsze zmiany.

Z pozostałych spraw warto odnotować płomienne wystąpienie przewodniczącego Komisji Rewizyjnej – prywatnie bliskiego kuzyna wójta – po którym radni milcząco 14:0 udzielili wójtowi absolutorium. Pocałunkom i wymianie ogromniastych bukietów nie było końca.